mobil menu
ara

Konya Karapınar Kapalı Havzası'nda Termik Santral İstemiyoruz.!!

Konya Karapınar Kapalı Havzası
26/12/2019     1332    Facebook da paylaş

26 NİSAN 2015 Tarihinde İstanbul Karapınarlılar Derneğinin İstanbul‘da - Bakırköy Belediyesine ait Botanik Parkında 
Konya-Karapınar-Ayrancı-Akçaşehir de kurulacak termik santralın etkileri konusunda Tema Vakfından 
Prof. Dr. İsmail Duman –İTÜ 
Doç. Dr. Mutlu Yılmaz –Ankara Üniversitesi 
KOP İdaresi Temsilcisi olarak; Mehmet Akif Kaya ‘nın konuşmacı olarak katıldığı bir PANEL düzenlenmiştir.

Bu panele İKEV'i temsilen Başkan Suat Yıldırım, YK Üyeleri Salli Yeşildaş, Emine Güven Mairov ve Muharrem Selek katılmıştır.

Panele ilgi büyüktü, Konyalı olan İstanbul Bahçelievler ve Sultanbeyli Kaymakamları, Karapınar Belediye Başkanı, Konyalılar Vakfı ve Konyalılar Derneği Yöneticileri ve daha birçok dernek ve STK temsilcileri katılmıştır.
Panel heyecanlı geçmiş ve katılımcıların görüşlerini özetleyecek olursak;
-KOP idaresi temsilcileri ve Karapınar Belediye Başkanı Türkiye'nin Enerji ihtiyacı olmasından dolayı ve bölgeye istihdam katkısı olacağından dolayı bu projenin desteklenmesini talep ettiler. Havzadaki kömürü rezervi ile 30 YIL süre ile enerji üretimi yapılabileceğini su ile soğutmanın su kaynağını bitirerek tarıma zarar vereceğini belirterek hava soğutma sistemi kullanılacağını belirttiler. Tarıma zarar vermeyeceğini belirttiler.
-Tema Vakfı Temsilcisi İTÜ Kimya Bölüm Başkanı Prof. İsmail Duman, ise,
Projenin verimli olmadığını dünya örnekleri ve hele Türkiye’de Soma ve Afşin Elbistan örnekleri göz önüne alınırsa çevreye vereceği zararın telafisi mümkün olmayacağını belirtmiştir.
Kalorisi düşük ve çevreye zararlı bu yatırıma girmezden önce Türkiye'nin Enerji Politikasının gözden geçirilmesine dikkat çekerek üretilen toplam enerjinin yaklaşık yarısının yassı demir üretimi gibi getirisi düşük alanlarda kullanıldığını bunlardan vazgeçilmesi halinde enerji arz ve talebinin birbirini karşılayacağını belirtmiştir.
Konya-Karapınar-Ayrancı-Akçaşehir de kurulacak termik santralın öncelikle Çevresel Etkilerinin telafisi mümkün olmayacağını belirterek tarım ve hayvancılığın sonu olacağını belirtmiştir. Bu santralin su soğutma sistemini kullanması halinde bölgenin su rezervinin tamamının kullanılacağını dolayısıyla tarım hayvancılığın yapılamayacağını belirtmiştir;
Kuru soğutmalı sistemin kullanılması halinde ise üretilen enerjinin %40-50 sinin bu soğutma işlemi için kullanılacağını belirtmiştir. Bu santralın çalıştığı süre içerisinde kömür yanması sonucu çevrede ortaya çıkacak duman ve kül atıklarının kanserojen etkileri ve verimli topraklar üzerinde doğal bir kül katmanı oluşturarak bu toprakların artık kullanılamaz duruma geleceğini belirterek, 30 yıllık kısa bir süre elektrik üretimi için bölgenin tarım ve hayvancılık gibi emek yoğun geleneksel ata mesleklerini sona erdireceğini belirtmiştir.
Panel bölge insanının bilgilenmesine katkı sağlamıştır.
Böyle toplantıların yapılması bölge halkının bilgilenmesi açısından yararlı olmaktadır.

Saygılarımızla 27.04.2015


  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]