Tehlikeli okyanusta güvenli bir yuva: İKEV

Tehlikeli okyanusta güvenli bir yuva: İKEV
icon yazarSüleyman TETİK     05/03/2019     71    Facebook da paylaş
Zordur gutbette hayata tutunmak. Hele ki taşra sayılabilecek bir yerden 18'inde, 19'unda ayrılıp İstanbul gibi bir kurtlar sofrasında kendini bulmak, hayatının en mücadeleci günlerini yaşatır insana. Ailenden, arkadaşlarından, o küçük sokakları bırakıp hiç tanımadığın, hiç görmediğin koca bir şehre tutunmak, insanın hayatındaki en büyük zaferlerden biridir aslında.Arkadaşlarınla birlikte o küçücük şehirde eğlendiğin günlerden sonra vapura, metrobüse tek başına binmek bile acı verir insana. Tutunacak bir dal, sığınacak bir liman arar insan en başlarda.
Taşradan İstanbul'a gelip hayatının macerasına atılan her birey bu kadar şanslı mıdır bilinmez. Ancak Karamanlıysanız; İstanbul'un kalabalığında, sosyal yaşamında, toplumsal sınıfında kaybolmadan kendinize aile edinebileceğiniz bir yer var.Açık konuşmak gerekirse İstanbul'a ilk gittiğimde İKEV, benim için yalnızca aylık bir miktar harçlığımı çıkarabileceğim sıradan bir kurumdu.Evet, büyük olasılıkla bu aileyi tanımayan,ilgisinden ve sevgisinden haberdar olmayan her genç böyle düşünüyordur.Ancak durum çok farklı.
Yaşlısı genci demeden birlik olup ayakta duran, Karaman'dan gelen o gurbet yolcularına aile huzuru sağlayabilmek adına varını yoğunu ortaya koyan,İstanbul gibi tehlikeli bir okyanusta gençlere rehberlik eden bir yer var.Lafı uzatmadan,bu gençlere aile olmayı bir misyon olarak belirleyen İKEV'in meşhur öğrenci toplantılarıyla ilgili izlenimlerime geçmek istiyorum.
İKEV,yılın başında ve ortasında öğrenciler için birer kez toplantı organize ediyor.Sezonun başında tanışma,sezonun sonunda ise mezuniyet adı altında geçen bu organizasyonlar,temelde Karamanlı öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmasını,İstanbul'da dayanışma ortamı sağlamasını amaç ediniyor.Ancak ne yalan söyleyeyim,ilk toplantı öncesi oldukça korkmuş ve utanmıştım.2013'ün Kasım'ıydı. İstanbul'a geleli neredeyse 3 ay olmuştu ama şehrin ağırlığını henüz kaldıracak kadar zaman olmamıştı.Henüz bu metropolün ilçelerini bile tanımıyordum.En heyecanlı kısmı da tanışma toplantısında nasıl bir ortamın olduğunu,ne tür insanların olduğunu bilmiyordum.
Ancak binanın içine girer girmez bir samimiyet sezmiştim.Zira merdivenleri çıkarken Karaman'a has lezzetlerin kokusunu aldım.Ortamın ne denli samimi ve içten olduğunu oracıkta kavradım.Daha önce tanıştığım ya da yakın olduğum arkadaşlarımı görünce içim kıpır kıpır oluvermişti.Karaman'dan neredeyse bin kilometre uzaktaydım ama sanki Karaman'da gibiydim.Herkes kalkıp birer birer kendini tanıtıyor,içerdeki büyük küçük herkesin yüzünde gülümseme eksik olmuyordu. İKEV'in öğrencilere sunduğu maddi yatırım bir yana,asıl hedeflerinin manevi destek olduğunu o gün anladım.Yılda iki kere de olsa bu insanlarla aynı ortamda bulunmak,şakalaşmak,gerektiğinde derdini anlatabilmek insanın evinden uzaklardaki mücadelesine büyük bir katkı veriyor.
İstanbul'un ilk günlerdeki korkutucu silüeti,şimdilerde yerini güvene ve aidiyet duygusuna bıraktı.İstanbul artık gurbet değil,İstanbul artık kalabalık gelmiyor insana ve İstanbul artık korkutmuyor!Bu durumun gelişiminde İKEV'in desteği ve samimi yüzünün büyük bir payı var.Zira İstanbul'un neresinde yaşarsanız yaşayın,gidebileceğiniz ve içinizi ısıtabileceğiniz bir ev var orada.
İstanbul yaşantımın beşinci senesindeyim. Hayallerim için geldiğim bu şehirde artık hedeflerime ilerliyorum.Geldiğim ilk günden bu yana her işi yaptım,her yere gittim,her zorluğunu iliklerime kadar hissettim.Ama artık hayalini kurduğum işin bir parçasıyım.Global çapta bir gazeteci olabilmek için geldiğim bu kent bana birçok şey kazandırdı ve bunların arasında İKEV'in yeri çok ayrı!
Bu şehirde malesef yalnızca öğrenci kalamıyorsunuz,malesef hayatınızın zaman çizelgesine siz karar veremiyorsunuz ve malesef ayakta kalabilmek için koşturmak zorunda kalıyorsunuz.Ancak Ahmet Kutsi Tecer'in dizeleri gibi,"Orda bir köy var,uzakta.O köy bizim köyümüzdür" İKEV her ne kadar da uzak kalsa insana,orası bizim evimiz,gurbetteki yuvamız ve öyle de kalacak...
  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • 0212 542 68 43 / 54
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
Copyright © 2017 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]