mobil menu
ara

SEVGİLİ İSTANBULDA YAŞAYAN KARAMANLILAR

SEVGİLİ İSTANBULDA YAŞAYAN KARAMANLILAR
icon yazarHüseyin TERLEMEZ     11/06/2019     452    Facebook da paylaş

Evet ben Karaman’dan Yunus Emre’nin, Mevlana’nın, Karamanoğlu Mehmetbey’in şehrinden Kırmahalle’li Caddik lakablı Hüseyin TERLEMEZ.       

Bir zamanlar 1960-1965 yılları arasında İstanbul’da bulunduğum vakitlerde o zamanlar Konya yurdu Aksaray’daydı. Nişanca’da bir berber dükkanım vardı. Benim dükkanıma gelen o zamanın Karaman’lı talebeleri (aşağıda görevlerinden bahsedeceğim birazdan) Karaman’da o kadar sosyal vaatlerde ve atıfta bulunurlardı ki, ben gözlerinin içine baka baka dinler, nacizane sevinir ve gururlanırdım. Karaman’ın geleceği güzel olacak diye. Kendi kendime inşallah Karaman’ın  geleceği bu evlatlarda ve talebelerde derdim hep, fakat gel gelelim bu talebelere…

Saygıdeğer talebeler, evlatlarım ve ağabeylerim şimdilerde hepiniz okudunuz ve en iyi yerlere geldiniz. İstanbul’da yaşayan ve aslı Karaman’lı olan Yıldız Teknik Üniversitesi Dekan’ı, İstanbul Teknik Üniversitesi Dekan’ı aynı zamanda Trakya ve Bilkent Üniversitesi’nde Dekanlık yapmış, İstanbul Başsavcılığı yapmış, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı yapmış ve daha ne şekilde yüksek yerlerde görev yapan, şahsi mertebeleri en üst seviyelerde olan saygıdeğer ağabeylerim ve kardeşlerim Karaman’ın nasıl bir güzelliğe veya neye ihtiyacını olduğunu hiç merak ettiniz mi veya araştırmalarda bulundunuz mu? Düşündünüzde neye takılı kaldınız yani…

Ben İstanbul’da Karaman’lılar derneğinde bulundum. Başımdan geçen küçük bir olaydan bahsedeceğim şimdi sizlere. Bu olay beni bu kadar hüzünlendirdi ve etkiledi ki…

Bir beyefendi geldi derneğe onunla tanıştım. Aramızda ki kısa bir muhabbet oluştu. Nerelisiniz dedi bana bende Karamanlıyım dedim.

Bu sözümü işitince beyefendi hemen ayağa kalktı ve saygı duruşuna geçti. Ben anlayamadım ne olduğunu ve sordum tabi ki bu tavrını;

Ve anlatmaya başladı…

‘Kardeşim bu Karaman saygı duyulacak bir yerdir’ dedi. Karaman’dan bahsetti ve ekledi; ‘Mevlana size neden geldi biliyor musun? dedi.

‘İlim tahsil etmek için İran’dan beldenize  geldi’ dedi. Yunus Emre ve Taptuk Hoca Molla Fenari ve daha niceleri Karamanda ilim tahsil ettiler.

‘Aynı zamanda sizdeki imaret sofranız Dünya’da şan ve şeref katmıştır. Hep yardım eder ve aç doyururdunuz. İşte siz bu insanların, ataların, evlatlarısınız. Onun için atalarınıza layık evlatlar olmaya bakın ve çalışın ve onları incitmeyin.’dedi.

Benim en büyük hatam bu kişinin ismini almayı unutmam oldu. Fakat Uludağ üniversitesinde öğretim üyesi olduğunu sohbetin başında söylemişti.

Biz bu kadar yüce insanların torunları olarak Karamanımıza sahip çıkmak zorundayız ve sizlerden nacizane isteğim Karaman için bir çivi çakmanız gelecek nesiller için bu beldede bir yapıtınızın bulunmasıdır. Çünkü sizlerde o atalara sahipsiniz bu nedenledir ki saygıdeğer ağabeylerim kardeşlerim tahsil görmüş kişiler ne olur biraz yardımda bulunun ve Karamanımızın daha iyi faaliyetlerde rol almasına yardımcı olun.

Karamanımızın hiç mi batırığını, kısırını, sulu pilavını, arabaşını veya çemenini yemediniz? Suyundan içmediniz mi? Bunların yüzü suyu hürmetine bir şeyler yapın lütfen. Mesela hızlı tren daha aktif hale geçmedi, hava alanımız yok, askeri okulumuz yok, hiç bir şey olmadı sanırım, bu gidişle de olmayacak gibi ve bu şahsiyetler hiçbir varlık göstermiyor.

Burada yerliler kalmadı ki nerede o foter şapkalı, kravatlı, o giyim kuşamı düzgün insanlar ne oldu nereye gitti. Hani kızılayda çalışan Zeki TÜR’ler. Halkevinde Ferit ÖZER’ler o zaman Karaman daha iyi daha güzeldi samimiydi en azından. Pazar beklenirdi eskiden istasyon parkında batırıklar, maç seyretmeler daha neler neler. Türk dili bayramlarında ki sevinçler kutlamalar…

Neyse daha fazla uzatmayım sizi de sıkmayayım çünkü siz daha iyi bilirsiniz. Onun için sizler münevver insanlar, okumuş insanlar bu anlattıklarıma saygı duyacağınızı tüm kalbimle umut ediyorum ve yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum, sizlere güveniyorum.

Eğer ki kırıcı bir sitemde ve sözlerde bulunduysam af ola. Sağlıklı iyi günler dilerim. Saygılarımı arz ederim.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                  

  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]