mobil menu
ara

SANATÇI VE ŞEHİR

SANATÇI VE ŞEHİR
icon yazarMurat AY     25/02/2015     1248    Facebook da paylaş

Sanatçı Antoni Gaudí

İspanya’da Art Nouveau (Art Nifo) akımının öncüsü olan ünlü Katalan mimardır. Barselona’nın en ünlü mimari eserle rinin yaratıcısıdır. Yapıtları Barselona'nın simgeleri olmuş ve şehire çok önemli bir karakter yüklemiştir. Park Güell
Casa Mila 1900 yılı başlarında Barselona şehrinin Eixample semtinde tasarlanıp yapılmış, Gaudí’nin eserlerinin sekiz tanesi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almıştır.
2005 yılında Sagrada Familia, Casa Batllo'da Miras listesine dahil edilmiştir.

Paris şehri 1800 yılının ortalarında mimari karakterini tamamlamış ve bilinçli yönetimlerce günümüze kadar bu dokuyu korumuştur.

Bu dönemde sanat, doğayı taklit etme değil aksine onu biçimlendirme olarak anlaşılmıştır. 1600-1800 yılları arasında yapılan Barok sarayları, fıskiyeli havuzları, görkemli heykelleri, bahçeleri, duvar işlemeleri, süslü ve muazzam salonları bütün şehri bezemiştir.

Gotik mimarinin en önemli örneklerinden Notre Dame Katedrali, Chartres Katedrali, Reims Katedrali şehre bir başka koku ve tad eklemiştir. Eifel Kulesi Paris'in en önemli simgesi olmuş ve Newyork Özgürlük Anıtı da aynı mimar Eifel'in tasarımıdır.

Modern sanatın kentsel manzaraya olan ilgisinde Duchamp’ın Ready-Made’lerinin payı eklenmiş ve klasik mimari yanında modern art kombinasyonları önemli bir çığır açmıştır.

Avrupa metropollerini muazzam ve her birini karakteristik hatta otantik yapıya büründüren sanatçılardır.

1900 yılının başlarında çekilen bir fotoğraf Karaman Cumhuriyet Meydanı'nın o dönem Türk Mimarisi'yle yapılı olduğunu bize kanıtlayan tek belgedir ve tarihi belediye binamız o fotoğraftan kalan tek yadigardır. 1400 yılından bu yana şehir mimarisini koruyan Amsterdam'ın yanında,  sadece yüz yıl bile şehrin tarihi dokusunu koruma bilincine sahip olamayan yönetimler bir çok Karamanlının içini hala acıtır.

Mimar Sinan'ın sihirli ellerini dokunduğu İstanbul'u saymazsak  sanatçılarımızın biçimlendirdiği ve karakterlendirdiği bir şehrimiz yok gibidir. Türklerin Anadoluda ilk kurdukları iki kent Ermenek ve Cumalıkızık (İlber Ortaylı) yakın zamana kadar korunmuş ama ne yazıkki Ermeneğin o güzelim dokusu apartman ve beton yığınlarına bıraktırılmıştır. Bir çok olgunun yanında muhafaza kültürününde yalan-yanlış algılanması bilinç seviyemizin acilen gözden geçirilip çıtanın yukarılara çekilmesi gerekmektedir.

Tapucak mahallemizin tesçilli evlerinin birkaçı restore edilip Karaman mirasımıza kazandırılmıştır. Yetkili ve emeği geçen tüm dostlarımı kutluyorum. Yalnız bu proje maalesef yarım kalmıştır. Bir an evvel tamamlanmasını ve meydanın peysaj düzenlemesinin yapılmasını dilerim.

Bir çok Dünya metropolünde çok katlı apartman ve gökdelenlerin yapılmasına yalnızca tek bir semtte izin verilirken ülkemizde ve Karamanımızda farklı semtlerin silüetlerini bozacak şekilde yapılandırılması, yönetimlerin farkında olmadan bilinçsizce planlamalarının bir sonucudur. Farkındalık ve bilinç ile bu hataların gelecek kuşaklara bırakılacak kötü bir kültür mirası olduğunu unutmayalım.
Sonra torunlarımız ne der!

Kalın sağlıcakla.                             « Diğer Makaleler [hepsi]
  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]