mobil menu
ara

MUTLULUĞUN RESMİ

MUTLULUĞUN RESMİ
icon yazarMehmet BAŞAR     03/04/2014     1260    Facebook da paylaş

Sonu mutlu biten bir hikayenin veya filmin, dinleyene, izleyene verdiği huzur, yüzdeki tebessüm, akan bir damla gözyaşı, her şeyi anlatır aslında…

06 Ekim 2013, tüm Karamanlıların, Karaman‘a gönül verenlerin, İstanbul’daki Evleri ile buluşma, kavuşma günü olarak yazıldı tarih sayfalarına. Her 06 Ekim’de de, sadece İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunu değil, Karamanımızın İstanbul’daki evinin, yuvasının açılışını da kutlayacağız hep birlikte.

İstanbul’daki Karamanlıların bu uzun hikayesi de, kolay yazılmamıştır aslında. Bu özel hikayenin kahramanları, her şeyden önce çok çalışmışlar, hiçbir zorlukta yılmamışlar, varı yoğu birlikte kucaklamışlar ve en önemlisi bu rüyaya, tüm Karamanlıları inandırmışlardır.

Karaman Evi Projesinin ilk telaffuz edildiği tarihten itibaren, arsa temini, inşaat safhası ve açılışa kadar geçen yaklaşık on beş yıllık süreç, İKEV Yönetim Kurullarında kesintisiz görev yapan yedi, sekiz Yönetim Kurulu Üyesi ile birlikte, toplamda on iki, on üç üyenin büyük özverisi ile gerçekleşmiştir.

Bu büyük eser de; sadece son on beş yılda görev yapan İKEV Yönetim Kurulu Üyelerinin değil, İstanbul’da yaşayan Karamanlıları ilk birleştiren, Karamanlılar Derneğinin kuruluşuna imza atan değerli büyüklerimizin de büyük emekleri vardır.

Bu vesile ile, İstanbul’da yaşayan Karamanlıların iletişim bilgilerini toplayıp, 300 kişilik bir liste oluşturan Merhum Prof. Dr. İbrahim Hulusi Güngör Hocamıza ve Necati Konukseven‘e, İstanbul’da bu kadar kişi isek bir dernek kuralım fikrini ilk ortaya atan Kadir Mangırcı ve Yaşar Bacak’a, derneğin kurulması için bu isimlere cesaret veren ve destekleyen Merhum Halil Orman‘a, ki kendisi Karaman Evi Projesine de çok büyük maddi destek sağlamış, kendisinin ve eşleri Merhume Makbule Orman’ın isimleri, Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu Binalarına verilmiştir, Dernek Kuruluşu sonrası, “ derneğimiz kira ödemesin, başımızı sokacak bir yerimiz olsun”  diyerek imece usulü topladıkları 25.000 Alman Markı ile, Aksaray’daki ilk mal varlığımızın alınmasına vesile olan kıymetli büyüklerimize, ilk yönetimlerde yer alan, yukarıda ismini zikrettiğim isimler dışında, Avukat Ali Dönmez’e, Hüseyin Terlemez’e, Ali Rıza ve İhsan Duru’ya, Mehmet Kaşıkçı’ya, ilk sekreterimiz Merhum Yemliha Okur’a, uzun yıllar İKEV Postasını ücretsiz basan Fehmi Bacak’a ve ismini unuttuğumuz tüm büyüklerimize, maddi manevi katkıları için şükranlarımızı sunarız.
Dernekten vakfa geçilen süreçte, köprü vazifesi görerek bayrağı devralan Başkanımız Suat Sözer, Vakfımızın Kuruluşundan beri Vakıf Müdürlüğü görevini yürüten Mehmet Aydemir, İbrahim Togay Işık, Suat Yıldırım, Hüseyin Dikici, Ahmet Büyükemre, Haluk Tuncel, Ertuğrul Yurdacan, Nuran Uyar, Hayati Tenikecier, İhsan Duru, Prof. Dr. Faruk Alkan ve ben Mehmet Başar, İKEV’i bugünlere taşımışlardır.

Yönetim Kurullarında yer almasa da, uzun yıllardır Denetim Kurullarımızda yer alan ve Karaman Evi Projesine büyük maddi destek sağlayan Muammer Alkan‘a, Karaman Evi İnşaatının tamamlanacağına başından beri inanarak ilk kıvılcımı çakan ve 
tereddütsüz maddi destek sağlayan Babam Merhum Necdet Başar’a, Zeki Çimen’e ve her daim gülen yüzü, bizleri pozitif enerjisi ile motive eden Merhum Sadi Göncü’ye, kıymetli sanayicilerimiz Bifa Bisküvi Yılmaz Babaoğlu’na, Duru Bulgur Emin ve İhsan Duru’ya, teşekkürlerimizi sunmak boynumuzun borcudur.

Değerli Hemşerilerimiz;
06 Ekim’e kolay gelinmemiştir. Proje aşamasından, arsa teminine, inşaat sürecinden, açılış tarihine kadar bir çok zorluklar ve yokluklar silsilesi yaşanmıştır. Maddi imkansızlıklar ve yasal prosedürler sebebiyle bir çok kez ara vermemize sebep olan bu zorluklar, başta Yönetim Kurulumuzun dirayetli duruşu, Devlet Büyüklerimizin desteği ve siz değerli hemşerilerimizin bizlere olan inancı sayesinde aşılmıştır. Kol kırılmış yen içinde kalmış, mutlu sona ulaşılmıştır.

Temennimiz ve beklentimiz, bu büyük projeye maddi destek sağlayan iki yüzün üzerinde hayırseverle birlikte, manevi destek sağlayanlardan hayır dualarınızı esirgememenizdir. 

Yönetim Kurullarında görev almış bizler, böyle güzel ve özel bir projenin tamamlanmasına vesile olmakla birlikte, Karaman Evi’nin tüm Karamanlılara ait olduğunu özellikle belirtmek isterim. Bu çatıda yetişecek her öğrenci, ülkemizin geleceği, Karamanımızın gururu olacaktır. Ortada bir başarı öyküsü varsa, bu ecdatlarımızdan bize miras kalan büyük Karamanlılık bilincinin bir sonucudur.

Ne mutlu ki; GARAMANLIYIZ…

Saygılarımla,
İKEV POSTASI GENEL YAYIN SORUMLUSU & İKEV YÖNETİM KURULU ÜYESİ
MEHMET BAŞAR

Özel Not : Yurdumuz açıldı, ilk öğrencilerimiz sıcacık odalarında, Aile ortamında yaşamaya başladılar. Başardık Babam; ruhun şad olsun. « Diğer Makaleler [hepsi]
  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]