mobil menu
ara

KONYA VE KARAMAN HALKI ZEHİR Mİ SOLUYACAK?

KONYA VE KARAMAN HALKI ZEHİR Mİ SOLUYACAK?
icon yazarHasan ŞİMŞEK     24/07/2014     1241    Facebook da paylaş

TEMA gönüllüsü 9 bilim adamı tarafından 6 aylık titiz bir çalışma sonucu hazıralanan rapora göre Konya ve 
Karaman, Çumra ovaları Karapınar ilçesine yapılacak olan termik santral nedeni ile gaz, toz ve asit örtüsü altında kalacak, tahıl ve meyve üreticileri ve bunlara bağlı sanayi kolları  geniş ölçüde zarar görecek. Özellikle Ereğli ve Karaman halkı gaz ve toz bulutlarından oluşan zehrli gazları soluyacak, yöre halkı bu tehlikenin farkında mı acaba? 

Merak mı ediyorsunuz? İşte olayın kısaca özeti:

MTA (Maden Tetik Araştırma Enstitüsü) tarafından yapılan açıklamaya göre Afşin-Elbistan’dan sonra en büyük linyit kömür sahasının Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunduğunu açıklamış. Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ)’de, buraya 5870 Megavatlık termik santral yapılacağını duyurmuştu.
Raporu 3 farklı disiplinde hazırlayan TEMA gönüllüsü dokuz uzman diyorlar ki:

1. Türkiye’nin şu an taşkömür, ithal kömür ve linyite dayalı toplam gücü 12 bin500 Megavat, 5870 Megavatlık bu yeni santralle kömüre dayalı kurulu güç, nerdeyse mevcudun yarısı kadar artacak. Ancak böyle yeni bir kapasiteye Türkiye’nin ihtiyacı yok. ”Bu santral bizim kullanacağımız elektriğin karşılığı değil. Türkiye AB’nin enerji bölgesi seçildi. Enerjiyi biz değil AB ülkleri kullanacak. Avrupa’nın ihtiyacı için Türk insanını zehirliyoruz.

2. MTA verilerine göre Karapınar’da bulunan linyit, kalitesiz bir kömür. Nem oran % 47,  yani yarısı su. Bu yarısı su olan kalitesiz kömürden elektrik üreteceğim derken Türkiye’nin tahıl ambarını mahvedeceğiz. Konya Ovası, kuraklığa dayanıklı bitkilerin gen havuzu. İklimi kurak ve suyu çok az,  ama Türkiye’nin tahıl ambarı. Küresel ısınmadan bizi elektrik değil, burada üretilecek bitkiler kurtaracak. Dünyada her yer aç kalırken Anadolu 10 bin yıldır hiç açlık çekmedi; çünkü geleneksel kültürüne hep bağlı kaldı. Bunu bozmayalım. (1)

3. Yapılacak termik santrallerin toplam su ihtiyacı 2 milyar tondan fazla. Buna karşılık Konya Havzası’nda 1,5 milyon tondan fazla su yok. Suyun yetersizliği bir yana, santralde kullanılacak soğutma suyu için yeraltı sularının kullanılması,  ciddi sorunlara da yol açacak: Karapınar’da yer altı suyunu çekeyim derseniz ,tüm Konya Havzası’nın suyun çekersiniz. Bu bile soğutma kulelerinin su ihtiyacını karşılayamıyor.

4. Kömür rezervelerinin de yer altı sularının altında bulunması da ayrı bir sorun. 

Bölgede çıkarılacak kömür, ortalama 138 metre derinlikte, yer altı su düzeyinin derinliği ise en çok 20 metre. Bu da yeraltı suyunun pompalarla boşaltılmasını gerektirebilir ki; böyle bir uygulama yer altı suyundaki düşüşü hızlandıracağı bölgedeki obruklara yenileri eklenebilir. Aniden bir hastane, kışla ya da okulu yutabilir.” (2) 

Rapor böyle diyor ama Konya’dan çok Karaman’ı etkileyecek olan termik santralin (3) yapılacak olmasından bizim KARSİAD’cıların haberi var mı bilmiyorum. Bildiğim, proje hayata geçerse, Karaman’ın havasının kirleneceği ve gökyüzünün toz duman içinde olacağı, yağmurla birlikte sülfirik asit gazlarının yere ineceği, pırıl pırıl bize gelecek olan güneş enerjisinin kirlenmiş olarak zehirli gaz olarak bize yansıyacağıdır.

Tahıla dayalı sanayi özellikle bisküvi ve bulgur üretimini olumsuz olarak etkileneceği, meyve üretimine özellikle elmacılığa büyük sekte vereceği, linyit madenin ortalama 138 metre derinlikte çıkarılacağından taban suyunun altlara çekilmesi ve obrukların oluşması ve  şimdilik hesap edilemeyen olumsuzlukların yaşanması gibi nedenlerle Karaman’ın, Ereğli ve Çumra’nın da Karapınar ilçesi kadar termik santralin olumsuzluklarından etkilenecektir. 

Yöre milletvekillerinin, sivil toplum örgütlerinin bu konuyu yöremiz adına çok iyi analiz etmeleri gerekir. İster istemez Hotamış Gölü’ne kadar gelen/gelecek olan Mavi Tünel’in suyu yapılacak olan bu termik santral için mi tarım ve içme amaçlı mı olacak göreceğiz. Milliyet yazarı Meral Tamer’in dediği gibi “ Türkiye’nin tahıl deposuna termik santral kurmayalım!” 

Muğla –Yatağan’daki termik santrallerin çevreyi nasıl olumsuz olarak etkilediği, çevre insanlarının özellikle köylü kadınların kendi yaşantılarına uymayan danslarla protesto eylemleri yaparak seslerini duyurmaya çalıştıkları bir zamanda Karapınar, Ereğli, Çumra ve Karaman halkının zehirli hava üreten bu yapılacak olan termik santrallere karşı ne kadar bilgiye sahip oldukları bilinmiyor.  Ayrıca KMÜ bu konuda ne düşünüyor, bir çalışması varmı? bilmek isteriz. 

Hasan ŞİMŞEK.
__________________________________________________________

1)Meral Tamer, 06.12.2013 tarihli  Milliyet gazetesi s.10

2)TEMA Raporu

3)Karapınar internet sitelerinde raporun özetini görebilirsiniz.« Diğer Makaleler [hepsi]
  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]