mobil menu
ara

İSTANBUL’DAKİ KARAMANLILARIN AZMİ VE BÜYÜKLÜĞÜ

İSTANBUL’DAKİ KARAMANLILARIN AZMİ VE BÜYÜKLÜĞÜ
icon yazarHasan ŞİMŞEK     03/04/2014     1340    Facebook da paylaş

İKEV Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu hizmete açıldı.
İKEV’in açılımı İstanbul Karamanlılar Eğitim Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı’dır. Bu Vakıf İstanbul’un göbeğinde Bakırköy Adliye Sarayı karşısında çok iyi bir konumda Ali Müfit Bey’in Belediye Başkanlığı sırasında teminine vesile olduğu üç dönüm civarında bir arsa üzerine 1.350 metrekare bir alana yapılan ve iki bloktan oluşan şirin ve çok yönlü bir tesistir.

İKEV kız ve erkek öğrenci yurdu inşaatı adı altında 09 Mart 2008 tarihinde temeli atılan bu binanın inşaatı, açılışı yapılan 06 Ekim 2013 tarihine kadar geçen süre 4 yıl 6 ay ve 28 gündür. Günümüz teknolojisinde bu tür binaların inşaatlarının bir iki yıl içinde bitirilecek türden bir inşaat olsa da bürokratik engeller, bazı illerin bu binanın yapıldığı arsaya göz koyması, binanın bulunduğu çevredeki sakinlerin muhalefeti kıyasıya bir savaş ve tansiyonları arttıran bir mücadele, maddi imkânsızlıklar Karaman merkez ve ilçe halklarının bu tesise sıcak bakıp kucaklamaması, neme lazım anlayışı içinde olmaları gibi nedenler KARAMAN EVİ adı altında yapılan bu tesisin tamamlanmasını geciktiren başlıca nedenlerdir.

Vakfın Başkanı Sayın Suat Sözer, sıcak ve sevimli bir kişi, herşeye öncelikle olumlu bir gözle bakan, toplumsal dengeleri çok iyi bilen ve hepsini yerli yerinde aşırıya kaçmadan kullanan, gergin ortamları bile yaptığı esprilerle yumuşatan, önyargısız hizmet aşkıyla heyecan dolu bir kişidir. Yönetim Kurulu arkadaşları da Vakıf konusunda heyecan duyan ve yüreğinde Karaman sevgisi ile dolu insanlardır.

Bu yazıda onların da adını zikretmekte fayda var. Taa başlangıçtan beri başkanla birlikte olan onu destekleyen kişilerdir. Özellikle KARAMAN EVİ’ nin inşaat aşamasında her hafta toplanarak kendi öz varlıkları gibi çalışarak 8 milyon TL’ye mal olan tesisin,  yerin altında 3 kat otoparkı ve üstünde de 6 kat çeşitli amaçlar için kullanılacak bölümleri ve en üst katlarda da iki ayrı blokta kız ve öğrenci yurtlarının yapımı aşamasında büyük çabaları olan Yönetim Kurul Üyeleri:
Suat SÖZER (Başkan), Mehmet AYDEMİR, Suat YILDIRIM, Nuran UYAR, Mehmet BAŞAR, Haluk TUNCEL, Hüseyin DİKİCİ, İhsan DURU, İbrahim Togay IŞIK’tan oluşuyor. Önceki dönemlerde görev alan Hayati TENİKECİER ve Ertuğrul S. YURDACAN da ve Yönetim Kurullarına girmeyip de her zaman yönetimin yanında olan maddi ve manevi desteğini hiç esirgemeyen Ahmet BÜYÜKEMRE’nin de bu güzel tesisin yapımında büyük emeği ve maddi yardımları var. 

İşin Karaman ayağı bu muhteşem tesisin yapımında ne yazık ki maddi ve manevi açıdan çok zayıf kaldı. Sanayicilerden Bifa-Babaoğlu ve Duru Bulgur İhsan Duru var. 

Diğer kurum, kuruluş ve sanayiciler çok iyi bilgilendirildikleri halde bu konuya sıcak bakmadılar. Çoğu defalar internet yazılarımda ve Yeşil Ermenek’te ben de bu konuda Taşeli Yöresi yönetici ve iş adamlarını elimden geldiğince bilgilendirdiğim halde kimileri yokluktan kimileri de neme lazımcılıktan ilgisiz kaldıklarını söyleyebilirim. Gelecek yıllarda Taşeli Yöresi çocuklarının başının, kalacağı bu öğrenci yurdunda dik kalmasını sağlayan Ahmet Keleşoğlu Vakfı (200.000 TL, ERÇEV 10.000 TL, Reşit Keskin 10.000 TL,  Yaşat Manav 5000 TL. Hayri Samur sembolik anlamda 1.000 TL yardım yapmışlardır. Meşhur madenci      lerimizden ve diğer varlıklı kesimlerden en ufak bir yardım gelmemiştir.

İKEV binasının temeli, zeminin altında üç kat çok para yutmuş ve eldeki avuçtaki parayı bitirmişti. Zemin aşamasında para bulma, toplama insanlara vakfın içinde bulunduğu durum anlatma çabası ve azmi Başkan Suat Sözer’e düşmüştü. Yardım için çalmadığı kapı kalmadı.

Yılmadı, inşaatla yattı inşaatla kalktı, sağlığı bozuldu kalp krizi geçirdi ama pes etmedi. İstanbul’daki Karamanlılara ve ilimizdeki Karamanlılara karşı bütün benliğini ortay koymuş bütün gücü ile Karaman Evi inşaatının bitiril mesi için var gücü ile mücadelede yılmadı. Bazen umutların yok olma noktasına geldiği zamanlarda bir yerlerden umut kapıları açılmış ve inşaat devam etmişti. 

En sondan bir önceki aşamada Karaman Valisi Sayın Süleyman Kahraman’dan 650.000 TL’lik bir yardım Başkan’ın inşaatı hızlandırma ve yapım heyecanını en üst noktaya taşımıştı. Gerçi bu parayı Sayın Vali cebinden vermedi ama atandığı kısa bir zamanda bu paranın temin edil mesine vesile oldu. İnşaat yapılırken Suat Bey gelecek yardımlarla hem kendi moralini hem de çevresindeki arkadaşlarının moralini canlı tutmayı başardı. Büyük ikna yeteneği sayesinde bütün zorlukları aşarak açılış gününe gelebildiler.

Bu yazımda yardım yapan hayırseverleri yazmayacağım ama şunu ilave edeceğim, İstanbul’daki Karamanlılar az ve çok ellerinde ve avuçlarında ne varsa gönüllerine göre bir inanmışlığın ve güvenin eseri olarak Vakfa bağış yaptılar. Bu eser İstanbul’daki Karamanlıların eseridir. İKEV POSTASI bülteninin her sayısında yardım yapanlar yazıldı. İKEV POSTASI ve Karaman’ın Sesi gazeteleri inşaatın temelinin atılışından günümüze kadar aşama aşama yapılan etkinlikleri ve gelişmeleri halkımıza duyurdu. Bu konuda KGRT’nin büyük emeği ve özverisi var. Bir reklam ve çıkar beklentisi olmadan Karaman ve Karamanlılık adına onların yapmış oldukları bu özverili çalışmaları ve haberleri canı gönülden işi bilen biri olarak -her ne kadar bazı yazılarımı sansürlemiş olsalar da-  takdir ediyor ve buradan onları  selamlıyorum. Karaman’nın Sesi gazetesi Karaman halkının ve aydınlarının bilgilendirmede büyük rol oynamıştır. Bu nedenle Sayın Medeni Yavuz Arslan’ı ve KGRT çalışanlarını takdirle anıyor ve selamlıyorum.

Binanın hizmete açıldığı 06 Ekim 2013 Pazar günü açılışa katılanlar Suat Sözer’in kişiliğini yansıtır nitelikte idi. Her kesimden insanlar vardı. Benim görebildiklerim: Eski Spor Bakanı Sayın Fikret Ünlü, Eski Devlet Bakanı Sayın Işın Çelebi, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, önceki MEB Bakanı Sayın Ömer Dinçer, TBMM Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan, Karaman Milletvekili Sayın Mevlüt Akgün, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ümit Oran, önceki İstanbul B.Şehir Belediye Başkanı Sayın Ali Müfit Gürtuna, Karaman Belediye Başkanı Sayın Kamil Uğurlu, KMÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Sabri Gökmen, Eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün Basın Danışmanı Sayın Ali Baransel, Emekli Tüm

General Sayın Rıza Küçükoğlu, Karaman’ın önceki Belediye Başkanı Sayın Ali Kantürk, Bakırköy Belediye Başkanı Sayın Ateş Ünal Erzen, Karaman CHP İl Başkanı Sayın Ahmet Ertuğrul, Sarıveliler Belediye Başkanı Sayın Hayri Samur açılışa katılan siyasilerdi. 

MHP ve AK Parti’nin Karaman il başkanlığı temsilcileri yoktu. Sivil toplum örgütlerinden Karaman Kızılay Derneği Başkanı Sayın Ali Ünlüer, Ankara’daki Karmanlılar Derneği Başkanı Sayın Veli Bozkır, ERÇEV Vakıf Başkanı Sayın Reşit Keskin ve bilemediğim diğer vakıf ve dernek temsilcileri ile Selçuk Ecza’yı temsilen Genel Müdür Sonay Gürgen görüp bildiklerim arasında yerlerini almışlardı. Sonay Gürgen Bey temsil ettiği kurum ve Ahmet Keleşoğlu adına düzenlenen Teşekkür Belgesi’ni aldı. 100.000 TL’nin üzerinde yardım yapan her kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür plaketi verildi.

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Uzun ve anlamlı bir konuşma yaptı ve Balkanlardaki Karaman kökenlilere  öğrenciler için yurtlarda belirli bir kontenjan ayrılmasını istedi. Yurtta yapılacak bir etkinlikte ilk dersi hoca sıfatı ile kendisinin vereceğini de heyecanla konuşma sırasında söyledi.
Açılışın hazırlanışı, ikramların her çeşidi, özellikle Karaman’a özgü  hazırlanan kıymalı ve peynirli sıkmalar, katılımcıların oturacağı yerler, soğuk havaya karşı kurulan çadır ve içindeki ısıtma aygıtları  bir plan çerçevesinde eksiksiz hazırlanmış.

Sonuç olarak, Suat Sözer’in hoşgörülü ve birleştirici kişiliği açılışa da yansımış ve her kesimden ve siyasilerin, bilim adamlarının, sivil toplum örgütle rinin ve İstanbul’daki Karamanlıların geniş katılımı ile eğlence ve şölen havasında bina hizmete açılmıştır.

Çok çalıştılar, çok yoruldular, öyle zaman oldu ki parasızlıktan umutlarını kaybetme ve usanma noktasına geldiler, yılmadılar dayandılar, çaba gösterdiler, güvenlerini sarsmadan azim ve gayretle mutlu sona ulaştılar. 

Hizmeti geçen herkesi en içten duygularımla kutlar, Karaman Evi’nin ilimize hayırlı olmasını diler, Suat Sözer ve Yönetim Kurulu arkadaşlarını tebrik ederim. Sayın Karaman Valisi Murat KOCA’nın, 8 milyon liralık bir yatırımla gerçekleşen ve Karaman’ı İstanbul’da  gururlandıran böyle bir hizmet binasının açılışına katılmaması yadırganmıştır. 
Nedense bazı valilerimiz bu konuda çok fazla duyarlı olamıyorlar, Zaman zaman il ve ilçelerimizde çok büyük yatırımların temel ve açılış törenlerine  katılmayan ama kermeslerin, marketlerin, açılışına katılan ve açılış yapan valilerimiz oldu.. Öyle anlaşılıyor ki bu devasa binanın önemi ve işlevi Sayın Valimize yeteri kadar anlatılamamış.

Açılışı İstanbul’un Kurtuluş gününe denk gelen kız ve erkek öğrenci yurduna öğrencilerimizin katılımı bekleniyor. 
Adresi: İstanbul Karamanlılar Eğitim ve Sosyal Dayanışma Vakfı Osmaniye  Mah. Fabrikalar  Cad. No:44 Bakırköy/İstanbul. 
Vakfın Site adresi: www.ikev.org.tr    09.10.2013. Hasan ŞİMŞEK

 « Diğer Makaleler [hepsi]
  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]