mobil menu
ara

İKEV’İN KARAMAN EVİ ÖNEMLİ BİR EĞİTİM HİZMETİ

İKEV’İN KARAMAN EVİ ÖNEMLİ BİR EĞİTİM HİZMETİ
icon yazarGülsen KAYSERİLİOĞLU     03/04/2014     1171    Facebook da paylaş

İstanbul Karamanlılar Vakfı Başkanı Suat Bey’le Kültür Müdürü olduğum zamanda ortak çok etkinlik yaptık. TV programları hazırladık. Onun Karaman sevdası ve hemşerilik bilinci içinde ne kadar içtenlikle ve yılmadan koştuğunda birebir tanık oldum. 
O günlerde gösterdiği arsanın (bana o günlerde çok uzak bir hayal gibi gelen) Karamanlı öğrenciler için bir konaklama yerine dönüşmesi hem Karamanlılar için hem de eğitime kırk yıl emek vermiş ve bu sektörde hizmet  vermekte  olan benim için ayrı bir sevinç kaynağıdır. 
Öğrenci yurdu çok önemli bir eğitim hizmetidir. 

Çünkü öğrenci yurtlarında yalnızca konaklama değil, ilk defa evinden ayrılan, üniversite  yaşamına uyum sağlamaya çalışan, birlikte yaşamaya, paylaşmaya, sıra beklemeye, arkadaş olmaya çalışan gençlere güvenli bir mekan sunmaktır. Firmaların, derneklerin ve vakıfların toplum adına bir hizmet vermek isteyen iş sahiplerinin yapabileceği en güzel ve hayırlı hizmettir. Ne yazık ki bu işi ticarete dönüştüren, denetimsiz, güvensiz farklı amaçlara hizmet eden öğrenci konaklama evleri toplumda öğrenciye bakış açısını olumsuz etkilemekte üniversite okuma hevesi ile dar bütçeleri arasında kalan gençleri bu yasal olmayan yerlere yöneltmektedir. Özellikle küçük kentlerden büyük şehirlere okumak üzere giden öğrencilerin karşılaşacağı pek çok sorundan en önemlisi yurt sorunudur.

İstanbul Karamanlılar Vakfı bu nedenle 6 Ekim’de çok önemli bir hizmete imza atmaktadır. Onları yürekten kutluyor ve kolaylıklar diliyorum. Karaman’ın en seçkin okulunda sınıf öğretmenliği yaptım. Her kesimde görev yapan öğrencilerim var. Öğretmenliğin verdiği manevi hazzı en üst düzeyde yaşadım. Karaman’ın kültür müdürü olarak 8 yıl hizmet verdim.  Sosyal ve kültürel olaylarla Karaman’ın ismini duyurmaya çalıştım. Şimdi özel kız yurdunda müdürlük yapıyorum.

Şimdiye kadar çalıştığım tüm bu görevlerin üstünde manevi değeri ve Karaman için , Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi için özel bir önemi var.
Çünkü Karaman’ı puanı tuttuğu için gelip tanımaya çalışan, gözlerinde hüzün ve endişe olan öğrenciler, güvenli ve kendi yaşamlarına uyacak konforu evlatlarına yaşatma kaygısı içinde olan anne ve babaların yüreğine rahatlık ve güven sunmaya çalışırken çok zorlandığım oldu.
Ancak 4 yıl sonra aynı öğrencinin diplomasını alırken, Karaman’dan ayrılışında döktüğü gözyaşı Karaman’da ve yurtta bıraktığı güzel anılar bence karaman için yapılan en güzel tanıtımdır.
Öğrenciler toplumsal yaşamla ilgili ilk deneyimlerini yurt hayatında yaşıyorlar. 

Farklı bölgelerden, değişik kültür lerden gelenler aynı odada, aynı sofrada ortak noktayı, iş hayatına uyumun ilk adımlarını burada atıyor, koyduğumuz yurt kuralları ile yaşıyorlar. 
Karaman’da özel yurtta çalıştığım süre içinde yurdun bu caddeye kazandırdığı ekonomik ve sosyal canlılık, her yıl kazandırdığımız geniş öğrenci ve veli çevresi dışında kendi adıma öğrencilere verdiğim pedagojik destek, sıkıntılı olanlarla görüştüğümüz  zaman bulduğumuz çözümler sonunda o öğrenci de yaşadığım kazanımlar, yanlış atılacak bir adımı önlemeyi  toplum adına yapılan en hayırlı iş olarak görüyorum.
Yurt yöneticiliğinin bu nedenle çalıştığım her sektörden daha fazla manevi getirisi ve huzuru var. 

Yaşam mücadelesine yalnız olarak başladıkları anda misafir kızlarımızın eli-ayağı, dert ortağı, sırdaşı olabiliyorsunuz. Bunlar çok güzel duygular. Umudum o ki İstanbul Karaman Evi Karamanlı öğrenciler için daha güzel hizmetler verecek. Dernek ve vakıflara örnek eğitim hizmeti ile öncülük edecek vakıf başkanımız ve tüm yönetimin bu noktada emek ve hazırlıkları var biliyorum ve şimdiden kolaylıklar diliyorum. Çok güzel bir yatırım yapıldı. 
En güzel yapılan yatırım insana yapılandır. 
Yürekten kutluyorum.« Diğer Makaleler [hepsi]
  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]