DEĞERLİ HEMŞEHİRLİLERİM

DEĞERLİ HEMŞEHİRLİLERİM
icon yazarNevdet ORTAUĞURLU     28/03/2019     202    Facebook da paylaş

“Doğduğunuz yer olmasaydı, doyduğunuz yer olmazdı.”

Değerli hemşehrim; uzakta bir köy vardı o köy benim köyüm diyebildin mi?, dediysen ne mutlu sana!

Özlediğiniz o yer sadece bir toprak parçası ve kerpiç evden ibaret değildir, orası doğduğun yerdir, çocukluğunun geçtiği, atalarının mezarının bulunduğu, geride kalan anılarının Baban, Annen, geride bıraktığın belki de yavuklundur. İçinde insan yaşamayan harabeye dönmüş binalar ve sokağından insan olmayan okulunda öğrencisi olmayan hayallerinin geride kaldığı bir yerdir köyün unutma.

İçimdeki yıllardır içimde var olan sıkıntı beni çocukluğumun geçtiği o sokaklara çimdiğin derelere, koyun kuzu güttüğüm yaylalara, oraklarla derdiğim ekinlere, sabanla kaldırdığım harman, Üç ardıçtan seyrettiğim, Avdan, purçudan eşek sırtında getirdiğim odunlar. Aynı tencereden bulgur pilavı yerken kaşıkların çıkardığı sesleri, dibekte dövdüğüm cevizli şekerli gocuğumun cebine koyduğum kepeği, guzine sobada yaptığım gümpir kebabı, Kayadibinden başlayıp goyakta sona eren olta atmaları Aklıma düşünce köyüm, her şey daha dün gibi birden canlanıyor.

Köyün ağlıyor arkandan: doğduğunuz yer burası dönüp gelin çocukluk anılarınıza, ne isterseniz vereyim yeter ki dönüp gelin. Köyün hali dört mevsim, hep sonbahar… Ne gelen var ne giden, kuşlar bulutlar bile gelmiyor artık. Kurmuş dal gibiyim ha kırıldım ha kırılacak. Unutma ki anıların senin varlığın benim varlığımla yaşayacak. Doğduğun yerdeki  havaya, ağaçlara, toprağa ıssız kalmış sokaklara vefa borcun, can borcun var, bu kul hakkıdır bu hiçbir hakka benzemez sakın unutma!

Değerli hemşehrilerim: köyümüzde 50 yaş altı çok az insanımız kaldı. 15-20 yıl sonra nüfus kalmayacak ve yılda bir defa havasını soluyacak, suyunu içtiğiniz yeriniz de olmayacak. Atalarımızın mezarları bile yok olacak. Bir toplumda herkes Doktor, Mühendis olur ise anahtar tutacak, hizmet edecek, koyun otlatacak insan kalmaz bu yüzden her bir bireyin yapacağı hizmetler vardır.

Bu nedenle hiçbir şekilde “ben neyim ki? Ne yapabilirim ki? Gibi düşünceleri aklımızdan herkesin yapabileceği bir faaliyet olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Köyümüzün sahipsiz kalması hiç kimsenin taşın altına elini koymaması yukarıda da belirttiğim gibi köyümüzün ne cevherler yetiştirdiğini biliyoruz ancak geri dönüş oluyor mu hayır.

Değerli Öğretmenlerim: sizler köydeki öğrencilerimizin eğitimi için ileri seviyelere ulaşmaları için elinizde gelen hiçbir şey yok mu? Sorumluluğunuz yok’ mu? bir eğitimci olarak insanları bilinçlendirmek için ne yapıyorsunuz? Mutlaka yapmanız gereken bir şey vardır, elinizi taşın altına niye koymuyorsunuz mazeret üretmeden bir düşünün.

İş adamlarımız geçici olarak yaptığınız bağışlar dışında köye yatırım için ne yaptınız? Tanıtım açısından yeteri kadar tanıtım yapılıyor sadece bunları değerlendirerek köyümüze gelir getirici girişimcilere ihtiyaç var elinizde olanak varken niçin bir girişimde bulunmuyorsunuz belki sizler için fazla bir kayıp olmaz ama az da olsa köyde tutunmaya çalışan gençleri orada tutmak için ne gibi bir katkı yapabilirim diye düşündünüz’ mü?

Büroktat ve Özel kuruluşlarda, üniversitelerde başarılar ünvanlara sahipsiniz elde ediyorsunuz ancak bunları bir nebze de olsa köyünün kalkınması için çalıştığın kurumların olanaklarından doğup büyüdüğün köyüne katkın oluyor mu: veya bir düşüncen var mı? Çalıştığınız kurumların acaba köye yardım edebileceği hiçbir şey yok mu.?

Avrupa görmüş ve kültürü almış hemşehirlerim yılda bir defa gelip suyunu içip havasını solumak acaba köyünüzün özlemini bitiriyor mu? lütfen deneyimlerinizi köyünüze aktarın

Sanal ortamdaki köyüm sevdalıları güzel köyüm , seni çok özledim ve beğen butonuna basmaktansa fikir üreterek yardımcı olunsa.

Haksızlıkta yapmayalım köyü için elinden geldiğince hizmet eden maddi ve manevi katkı yapan, ve keşke bize destek veren olsa da daha fazla daha çok hizmet yapsak diyen hemşehirlerimiz var. (herkes biliyor)onlara teşekkür ederim.

Sonuç olarak en kısa zamanda bütün dernekler yönetim kurulunu toplamalı ve köyün geleceği için fikirler üretilmeli daha sonra dernek başkanları bir araya gelerek önerilen fikirleri değerlendirip bir rapor hazırlayarak hemşehirlerimizin desteği için kamuoyuna açıklanmalı gelen olumlu olumsuz önerileri dikkata alarak nihai bir rapor hazırlayarak planlar yapılmalı hangi konuda işlem yapılacaksa o konu ile ilgili köylümüzün desteğini almalıyız. Allaha şükür dünyaya yayılmış köylülerimiz var deneyim ve gözlemlerini aktarabilir vb. gibi.

Sağı Solu, İleriyi Geriyi. Aliyi Veliyi, Ayşeyi Fatmayı, şucu, bucu laflarını bırakalım hayatın gerçeklerine dönelim,

Köyün yok olmaması için düşüncen ve hayalin nedir seni endişelendirmiyor mu? o zaman birlik zamanı çok geç olmadan elimizi taşın altına koyalım.

  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • 0212 542 68 43 / 54
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
Copyright © 2017 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]