mobil menu
ara

BAŞARI İLE SONLANAN EMEK

BAŞARI İLE SONLANAN EMEK
icon yazarAli Ünlüer     15/04/2014     1183    Facebook da paylaş

İstanbul Karamanlılar Eğitim, Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfının iki ayda bir yayınlanan İKEV POSTASI Karamanlıların özlemini duyduğu haber kaynağı olmuştur. Her sayısında İstanbul haberleri arasında KARAMAN EVİ inşaatının temel atma töreninden bu yana yapılan çalışmaları, çok beğeni ile okuduğumuz köşe yazıları ile İstanbul -Karaman arasında bir köprü olmuştur. Yayında tüm emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır. 

Ağustos 2013 sayında inşaatın sonlandığı 6 Ekim 2013 Pazar günü açılış töreni yapılacağı haberini veren dergi Karaman’da elden ele dolaşmış, her sayısını titizlikle kendi gazetesi ile birlikte okurlara ulaştıran Karaman’ın Sesi Gazetesi bu sayınında dağıtımını yapmıştı. Karşılaştığımız her Karamanlı’nın duygu dolu sözcüklerine tanık oldum. Bu temiz duygular beni geçmişteki anılarımı hatırlamaya neden oldu.

Bilindiği gibi çok eski yıllarda Karaman’dan İstanbul’a Kara Trenle gidilirdi. Görev, iş, ticaret nedeni ile İstanbul’a giden ailelerden (İBRALA) Yeşildere‘den 1935 yılında ilk aile bizdik Sultanahmet Yerebatan Sarayı üzerinde evimiz Kapalı Çarşıda dükkânımız vardı. Çocukluğumun altı yılı İstanbul’da geçti 2.Dünya Savaşı nedeni ile tekrar geliriz, düşüncesi ile köyümüze geri döndük dönüş o oldu. Bir daha dönmedik. Bizden sonra İstanbul’a taşınan ailelerin çoğu başarılı olmuş İstanbul’a yerleştiler. Toplanıp İstanbul Karamanlılar Derneğini kurdular. Çok kısa süre sonra Derneği Vakfa dönüştürdüler. 

Yönetim Kurullarında zaman zaman değişiklik olmuşsa da Suat Başkan değişmez Başkan olarak hep kalmıştır.
Vakıf yönetimi İKEV‘i çıkarmaya başladılar. 
Yazımın başında da söylediğim gibi İKEV İstanbul-Karaman arasında köprü oldu.
Yöneticilerin özverili çalışmaları arasında öğrenim için İstanbul’a giden Karamanlı çocuklara ağabey abla olmuş, dar gelirlilere öğrenim bursu sağlamışlardır. İftar yemekleri, Arabaşı geceleri, Dayanışma toplantıları adı altında çeşitli etkinlikler düzenleyerek Karamanlı’ları bir araya toplamayı başarmışlardır. Düzenlenen çoğu etkinliklere bende katılma olanağım oldu. Florya Belediye sosyal tesisinde, Belgrat Ormanında geleneksel düzenlenen etkinlikleri KGRT ekranlarına taşıyıp karaman halkının İstanbul’daki yakınlarını izleme olanağı yaratan, elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Medeni Yavuzaslan’ın oğlu Arif Kerem Yavuzaslan’ın omzunda kamera ile çalışmasını anımsadım. Rahmetli gerçekten bu konularda ehil teknik bilgiye sahipti. 

Bugün Karamanda Karaman’ın Sesi Radyo ve Televizyonunu gecede 15-20 bin kişi izliyorsa rahmetli Arif’in kurduğu tesise borçludur. Abi kardeş gibi idik. Çoğu toplantılara birlikte giderdik. Türk dil Bayramı nedeniyle Dolmabahçe Sarayında düzenlenen ödül törenlerinde İKEV ev sahipliği yapmış, ağırlama giderlerini üstlendiği anılarımızda olduğu gibi rahmetli Arif’in kurduğu kamera kayıtları arşivinde saklıdır. KGRT ekranlarında İKEV etkinliklerini zaman zaman izleme olanağımız oluyor. Anılarımız tazeleniyor. 

Yokluğuna alışamadığımız Arif’e tanrıdan rahmet diliyorum. İKEV İstanbul’da sadece etkinlik düzenlemekle kalmamış, gelecek kuşaklara armağan olarak bırakacakları bir eser yapma arayışına girmişler sanırım. Türkiye genelindeki iller arasında bulunmayan bir ilki başardılar. 
Başarının temeline ilk harcı koyan Karaman 19 Mayıs ilkokulundan öğrencimiz zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna olmuştur. Devasa bu eserin varoluşunda çok önemli bağışları ile omuz veren bağışçılara bağış sağlanmasında yardımcı olan kişi kurum ve kuruluşlara teşekkür çok az olur sanırım.
 
İKEV Yönetiminin çabası bize de örnek olmuş, Karaman Kızılay Şubesi olarak Yurt Genelinden Üniversite öğrenimi için Karaman’a gelen dar gelirli kız öğrencileri için 8 katlı 220 kız öğrenci kapasiteli Öğrenci Evi yapmayı Hayırsever Karamanlı bağışçılarımızın katkıları ile yapmayı başardık. Başarı hiçbir zaman tesadüf değildir. Özverili çabanın ürünüdür. Sonlandırılan bu eserin ruhsat aşamasından tutun bugüne kadar karşılaşılan sorunların yabancısı değilim. 

Tüm zorlukları yılmadan çabaları ile üstesinden gelen Suat Başkanın şahsında tüm yönetim kurulunu kutluyorum. Tüm dostlarıma sağlıklı uzun ömür dilerim. Tekrar tekrar Suat Sözer’in şahsında gelmiş geçmiş yöneticileri kutlarım. Devasa bu eserin Karamanlılara hayırlı olması dileğiyle; Binaların büyütülmüş fotoğraflarından 4-5 adedinin Karaman’da billboardlara konulmasını uygun olacağı kanısındayım. Takdir sizlerin.


 « Diğer Makaleler [hepsi]
  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]