mobil menu
ara

ALİ ÜNLÜER HOCAMIZIN ARDINDAN....

ALİ ÜNLÜER HOCAMIZIN ARDINDAN....
icon yazarNuran UYAR     11/06/2019     405    Facebook da paylaş

Ben ilkokulu Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda okudum. Öğretmenimiz rahmetli Fatma Kayan. Ali Ünlüer aynı okulda öğretmen. Kızı İsmigül sınıf arkadaşım. Ali Hoca o zaman da Kızılay İlçe Başkanı. Kızılay çok önemli bir kurum. Ciddi bir kurum. Kızılay Haftası yapılırdı okullarda. Bütün  hafta neler yapardık neler. Fatma Hocam ve Ali Hocam bu konuda çok beraber çalışırlardı. Çünkü Fatma Hoca da son derece sosyal ve öğrencilerini hep bir adım daha öne götürmek için çırpınan bir öğretmendi. İşte biz Kızılay Haftasında sokak sokak, çarşı pazar dolaşır Kızılay için bağış toplardık. Ekteki fotoğrafta da göreceğiniz gibi bu işi iki kişi yapıyordu. Kız öğrencinin elinde süslü bir sepette Kızılay rozetleri, erkek öğrenci de “ağzı mühürlü” aliminyum bir kumbara. Dolaşır rozet takar ve karşılığında kumbaraya Kızılay için bağış parası atmalarını isterdik. Bütün gün sokaklarda o yaşta…yıl 1962-63 olmalı. O fotoğraftaki ben ve Ahmet Hıdır. (Sevgili Ahmet bu fotoyu kullanmak için senden özel izin almadım ama kızmayacağını biliyorum). Yorulunca istikamet Ahmet’in babası Yahya amcanın pastahanesi. Orada pasta-limonata molası ve yola devam. İnanmazsanız bütün hafta boyunca küçümsenmeyecek bağışlar toplardık. Ama itiraf etmeliyim ki Karaman esnafı da çok saygındı. Dalgınlıkla ikinci kez uğradığımız yerlerde bile bile bizi boş çevirmezlerdi. Yine atarlardı kumbaraya küçük bir bağış. Halde bize meyva ikram ederlerdi. O iş bizim için çok kutsaldı. İnanın şu anda bu yazıları yazarken boğazım düğümleniyor. Çoğu hayatta olmayan o güzel bağışçılarımızı rahmetle ve saygıyla anıyor, yaşayanların ellerinden öpüyorum.

Ali Hocamın hepinizin bildiği gibi çok önem verdiği bir etkinlik DİL BAYRAMI idi. Orada da çok emeği vardır hocamın. Bu yıl tekrar kutlanmasından ne kadar mutlu olduğumu anlatamam sizlere. İşte o Dil Bayramı etkinliklerinden küçük bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Etkinlikler kapsamında Karaman’a Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası geldi. Yer Gazi Paşa Caddesi Yeni Sinema. Salon dolu. Tabii o dönem havalandırma, klima vs yok hiç bir yerde. Fatma Hocanın öğrencileri yine dıgıdık dıgıdık…. Bu defa işimiz konser salonuna kolonya sıkmak.. nasıl mı? Gülmek yok ama. Hani ağaçlara, bitkilere tarım ilacı sıkmak için kullanılan metal el pompaları (fitil derdik) var ya işte onlarla. Birkaç tane pompa alındı. İşlerine limon kolonyası dolduruldu. Biz konser esnasında insanların üstüne kolonya püskürttük. Aklıma geldikçe hala sesli gülerim. Aslında saçma tabii ki. Ama kim bilir belki o günün şartlarında tek olanak ve çözüm oydu.

İşte benden birazcık Ali Ünlüer anıları. Çok çalışkandı. Karaman için bir değerdi. Eminim onu hiç unutmayacağız. Onu tekrar saygı ve rahmet ile anıyorum. Allah rahmet eylesin. Nur içinde yatsın.

Bu yazıyı fırsat bilerek Kevser teyzemin vefatından dolayı cenazemize gelen ve arayan tüm dostlara tekrar çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Sağ olun var olun.

 

  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • 0212 542 68 43 / 54
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
Copyright © 2017 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]