mobil menu
ara

25. YILIMIZ KUTLU OLSUN!

25. YILIMIZ KUTLU OLSUN!
icon yazarOrhan YÜKSEL     24/07/2014     1177    Facebook da paylaş

İlk yerleşim tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, Milattan önce yaşam birimi olduğu, 4500 yıl önce yerleşik yaşamın başladığı bilgilerine rastlanılan KARAMAN; Sevdalılarının çabaları devamında 21 Haziran 1989 tarihinde yeniden Türkiye’nin 70. İli olmuştu. Yeniden diyorum, çünkü tarihsel süreçte beyliklerin başkenti olmuş bir yerleşkeden bahsediyoruz. Dün bugün derken 25 yılı, yani çeyrek yüz yılı geride bırakıyoruz. 21 Haziran 2014 İl oluşumuzun 25. yıl dönümüdür. Karaman`ı sevenlere, milletimize ve insanlığa hayırlı olsun.

Sağlıklı insanlara sayılı günler çok çabuk geçer. 25 yıl da çabuk geçti ve O gün doğanlar birer delikanlı oldu. 25 yıl da çok şey değişti. İl’in merkez nüfusu yaklaşık 100 bin arttı. Sanayimiz gelişti. Üniversitemiz açıldı. Karaman Milletvekil lerimiz, Valilerimiz oldu. 11 Temmuz 1989 günü Ankara Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticisi olarak gazeteye yazdığım yazının başlığı “ İL OLDUK, EL OLMAYALIM ” idi. Bu gün O yazımı tekrar okuyunca duygulandım. Çeyrek yüz yılda nereden nereye geldik diye dönüp geçen yıllara ve Karaman’a baktım.

Genel olarak İl olmak kent olmak gibi algılanır. Halbuki kent olmak çok farklı bir şeydir. Ülkemizdeki 81 İlden bir çoğu kent olamamış, halen kasaba görünümündedir. Benzer illerin bazıları kırsal kentler olarak da adlandırılıyor.

Karamanımız görünüm olarak kırsal kentlerin iyileri ve önde gelenlerindendir. Bu saptamaların en doğrusunu, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’ne Karaman dışından, özellikle de metropol kentlerimizden gelen üniversiteli gençlerimiz yapmaktadırlar. Onların “ mecburiyet caddesi ” tanımları derin anlamlar içermektedir.

Ülkenin genel ekonomik ve sosyal yapısı da dikkate alındığında 25 yıldaki değişme normal görülebilir ama asla yeterli değildir. Karaman çağın ölçütlerine uygun kent olmayı hak eden bir şehirdir. 

Tarihi, gelenekleri, insan potansiyeli ve müteşebbis hemşerilerimizin başarılarını yansıtan ekonomik yapısı ile bunu başarabilecek kapasitesi de vardır.

Bunun için markalaşmış olan bacalı fabrikalarımız yanında    “ Bacasız Fabrika “ nın da kurularak geliştirilmesi zorunludur. Bacasız fabrika olarak adlandırılan Turizm bileşik kaplar misali yurt içi ve yurt dışı bölgeler, kentler arasında sosyal, kültürel ve ekonomik dengeleri de geliştiren bir olgudur. Karaman’ın Turizm sektörüne sunulacak görülesi değerleri mevcuttur. Önemli olan onların sektöre ve Turiste sunumunun, görsel anlamda satışının yapılabilmesidir.

Antalya Karamanlılar Derneği olarak, dünyanın Turizm noktalarından ve ülkemizin dünyaya açılan turizm penceresi olan Antalya’daki Turizm Sektörü ve gelen turistlerle Karaman’ı buluşturmak, tanıştırmak ve görülesi değerlerimizi onlara sunmak anlamında, taslak projeler üzerinde çalışmaktayız.

Projemizin temelini Antalya’da “KARAMAN TURİZM TANITMA VE TANIŞMA MERKEZİ “ nin açılması olarak belirledik. Temelin atılması ve katların yükselmesi için, ortak aklın verimliliğini sağlayabilmek adına Karaman yereli ve sektörel anlamda araştırmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor.

Karaman İlinde turizm anlayışının, geliştirilerek değiştirilmesi için katkı sağlamaya çalışıyoruz. Turizm algısının değişmesi ile; Turizmin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda getirisinin sağlanması yönünde; beklenilen lezzetlere ulaşılabilmesi için çorbada tuzumuz olursa Antalya’da yaşayan Karamanlılar olarak mutlu olacağız.

Konuyla ilgili eleştiri ve önerilerinizi, çözüme yönelik katkılarınızı bekliyoruz. Bu güzel duygularımızla KARAMAN’ımızın 25. İL oluş yıldönümünü kutluyor; İl, İlçe, Belde ve Köylerimizde yaşayan Karamanlılara, Karamanı sevenlere saygı ve sevgiler sunuyoruz.« Diğer Makaleler [hepsi]
  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]