mobil menu
ara

FERİT ÇELEBİ CAMİSİ, KARAMAN’IN EN GÜZEL CAMİSİ SEÇİLDİ !

FERİT ÇELEBİ CAMİSİ, KARAMAN’IN EN GÜZEL CAMİSİ SEÇİLDİ !
24/07/2014     1744    Facebook da paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı`nın Türkiye genelinde düzenlediği 
`En Güzel Cami Bahçesi Düzenleme Peyzaj Yarışması` sonuçlandı.

22.08.2011tarihinde İl Müftüsü Nuri Değirmenci yaptığı yazılı açıklamada yarışmanın camilerin çevre düzenlemesi, tertibi ve temizliği konularında din görevlilerinin teşvik edilmesi için düzenlendiğini belirtti. 

Bunun için Karaman'da bir komisyon oluşturduklarını ifade eden Değirmenci, "Karaman'da en güzel cami bahçesini seçebilmek için konusunda deneyimli kişilerden oluşan 5 kişilik bir komisyon kurduk. 5 cami görevlisi kendisine güvenerek bu yarışmaya katıldı. Değerlendirme sonunda birinciliği Ferit Çelebi Camii, ikinciliği Demiryurt Camii, üçüncülüğü Şıh Ali Sultan Camii kazandı. Bu yarışmanın diğer cami görevlilerimizi teşvik etmesini umuyorum. " dedi.

Benim bu ödülden hiç haberim yoktu. Ferit Amca’mızın bir yazlık, bir kışlık sinemasının olduğunu, hatta belki de Türkiye’nin ilklerinden Hamburg Ticaret Odası’na kayıtlı bir Çiftçi Bankası kurucusu olduğunu da biliyordum ama  caminin varlığından ve yerinden bile haberim yoktu. Ne yapalım öğrenmenin yaşı yok !

Öğrenci mezuniyet toplantımızda değerli Bakanımız Işın Çelebi’den duydum. Eve gelir gelmez araştırdım. İl Kültür müdürümüz sevgili Cengiz Bey ile görüştüm, biraz bilgilendim. Sevgili sinemacı Ferit Amcamızı saygıyla anarak bu ödül ile ilgili yazıyı ve caminin bir fotoğrafını sizlerle paylaşmak istedim. 

Belki başka bir İKEV POSTASI’nda  çocukluğumun çok güzel anılarına katkısı olan bu sinemalardan da bir şeyler yazarım. Sağ olasın Ferit Amca sayende çok güzel filmler izledik. Sinema izleme kültürünü öğrendik. Kapalı sinemanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını dinledik. Kuğu Balesi ve Saraydan Kız Kaçırma operalarını izledik. O yılların Anadolu’su için bunlar Karaman’ın değerlerine değer kattı, buna eminim. 

Nur içinde yat Ferit Amca…Keşke şimdiki çocuklar da bizler kadar şanslı olabilselerdi…
Nuran UYAR
0542 422 02 42


  • İLETİŞİM & ULAŞIM
  • Osmaniye Mah. Fabrikalar Cd. No:44
    Bakırköy / İST
  • 0212 542 68 33 / 34
  • Fax: 0212 542 68 60
  • info@ikev.org.tr
  • • Reklam
  • #Takip Et
  • ikev facebook ikev instagram ikev twitter
Copyright © 2020 İKEV, İstanbul Karamalılar Eğitim ve Kültür Vakfı     [ Web Tasarım & SEO by WEBMESLEK ]